Ekonomi

‘Tarımda amaç insanları doğdukları yerde beslemek’

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, amaçlarının kırdan kente göçü önleyerek, hatta döndürerek ‘insanları doğduğu yerde doyurmak’ olduğunu söyledi.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Bafra İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda yıl sonu değerlendirme toplantısı yapıldı. Bafra İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda Samsun ve ilçelerinin tarımsal durumu ele alındı. Toplantının açılış konuşmasını İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam yaptı. Sağlam, “2022’de hem ilçelerimizdeki projelerimizi hem de bakanlığımızın yeniden uygulamaya koyduğu konuları değerlendirip bilgilendireceğiz. Çünkü amacımız kırdan göçü önleyerek hatta tersine çevirerek insanları doğdukları yerde doyurmak. 2022 yılı kurumsal hedeflerimiz açısından başarı yılı oldu.” dedi.

“Samsun’un coğrafi özelliğinden dolayı tarımın işletme ve idaresi gerçekten zor”

Kaymakam Cevdet Ertürkmen, “Samsun’a baktığımızda çok büyük farklar var. Kıyı ilçelerimiz var, iç kesimlerde ilçelerimiz var. Coğrafya çok farklı. İşlerin gidişatı çok farklı. Balık avı yapıyoruz, yaz. ve kış sebzeleri, fındık, ardından şeker pancarına geçiyoruz, çok farklı kenevirlere geçiyoruz.” Coğrafyanın çeşitliliği bize iş çeşitliliği sunuyor. Sizin sayenizde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nü ilçelerde yönetenler olarak çok farklı ürün desenleri, çok farklı konular, çok farklı mevzuatlar ile uğraşıyorsunuz. Bu vesile ile Samsun bazı illere göre büyük bir farklılık arz etmektedir. Samsun’ Nitekim unun coğrafi özelliğinden dolayı tarımın sevk ve idaresi sorun teşkil etmektedir. Bu vesileyle vilayete sizlere büyük görevler düşmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı politikalarını uygulayan siz ücretli yöneticilerimizin yanında olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.” – SAMSUN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu